Programmet for kulturfest 2018

Lørdag den 3. november kl. 14.00 til 22.00 afholder De Splittergale stor Kulturfest på Kultur- og kontaktsted Kragelund, Dybrovej 21, 8270 Højbjerg.

LINK TIL FACEBOOK EVENT

Festen markerer orkestrets 28 års fødselsdag og et farvel til orkestrets leder Jacob Hogrebe.
Samtidig bydes Jon Skjerning og Jesper Kriegbaum velkomne som gruppens nye ledere.

Dagen byder på et overflødighedshorn af gøgl, musik og poesi. 

Borgmester Jacob Bundsgaard åbner arrangementet kl. 15.00. Fra Ungarn kommer Lakatos Gypsy Dance Group for at optræde sammen med De Splittergale. 
Dagen byder desuden på folkemusik ved gruppen Himmerlands Folk og optræden med gårdsangerlegenden Sonni Blom Christensen og hans venner.
Elever fra Gøglerskolen deltager med en forestilling.
Ligeledes er Cirkus Skunk og gøglerne Jon G Lør og Jesper Kriegbaum også på programmet.
Fra Kragelund medvirker My´s singer – song – writer band og Flamenco Teatret har lavet et lille indslag specielt til lejligheden.
Om aftenen optræder den berømte kurdiske sangerinde Mizgin med hendes orkester der spiller op til kædedans.
Festen slutter med roma orkestret Rizi Familien som oprindeligt kommer fra Kosovo. De leverer dansevenlig balkanmusik og følsomme sigøjnerballader.

Mad og drikke kan købes til billige priser.
Entré 60 kr., børn under 15 år halv pris.
Festens overskud går til De Splittergale.

For yderligere information kontakt Jacob Hogrebe
Tlf: 21 67 00 02, mail: ja.hogrebe@stofanet.dk
Arrangør: Foreningen De Splittergale
www.desplittergale.dk

Programmet for kulturfest 2018:

Salen:
Konferenciers: Marie Netterstrøm og Mathilde Vendelbo 
14.00 Himmerlands Folk (spillemandsmusik fra Himmerland)
14.30 De Splittergale og Lakatos (fælles forestilling)
15.00 Borgmester Jacob Bundsgaard (festtale)
15.15 Plesner Show (Elever fra Gøglerskolen)
15.35 My´s singer – song – writer band (Kragelund)
16.00 Sonni med venner (gårdsangerviser)
16.30 De Splittergale
17.00 Flamenco Teatret (romadans og musik fra Spanien)
17.15 Cirkus Skunk (gøgl)
17.30 Jon G. Lør og Jesper Kriegenbaum (gøgl)

18.00 Aftensmad – taler under aftensmaden

19.00 Lakatos Family Gipsy Dance Group (romamusik og dans fra Ungarn)
19.30 Mizgin med orkester (sang og musik fra Kurdistan)
20.30 Rizi familien (romamusik fra Kosovo)
21.45 Afslutning

Cafeen:
17.00 Jamsession